post

نام گذاری ۱۲ ژوئن، “روز مقابله با كار كودك” واكنشي بود از طرف سازمان جهاني كار به كنگره جهانی كودكان كار سرتاسر جهان که توسط فعالان لغو كار كودك در شهر فلورانس در سال ۲۰۰۴ برگزار شد. امروز بعد از گذشت ۱۲ سال از آن تاریخ و علیرغم پیمان نامه های جهانی که در اکثریت کشورها لازم الاجرا بیان شده بود شاهد آن هستیم که حق انسانی کودکان پایمال گشته و به ابزاری برای کسب درآمد برای خرده فعالین اقتصادی تبدیل شده اند. جمعیت حمایت از کودکان رستاک با تاکید بر اینکه این فرایند غیر انسانی ناشی از فقر مالی و فرهنگی خانواده ها به وجود می آید، ابراز نگرانی خود را از رشد کودکان کار سطح کشور ایران اعلام میدارد.
با توجه به مرکزیت فعالیت های رستاک در سطح استان آذربایجان شرقی، لازم است که چکیده ای از اوضاع کار کودک در این استان ذکر شود. طبق گفته ریاست سازمان بهزیستی استان آذربایجان شرقی:  این استان  از لحاظ وجود کودکان خیابانی در رتبه‌های آخر قرار می‌گیرد و امتیاز مثبتی محسوب می‌شود که نشان از فرهنگ بالا و احساس مسئولیت مردم آذربایجان دارد.
گرچه رستاک این خبر را خبر فرخنده ای برای مردم استان و فعالین اجتماعی می داند اما باید در نظر داشت که هر روز در کوچه و خیابان کودکان کاری دیده می شوند و حتی بر فرض اینکه آذربایجان شرقی در رتبه های آخر آمار وجود کودکان خیابانی قرار بگیرد، باز هم این تعداد نگران کننده است. رستاک تاکید می کندکه برای جلوگیری از افزایش کودکان کار، گروه های مردم نهاد نیز در کمک رسانی به یازده ارگان دیگر که در قانون ساماندهی کودکان به آن ها اشاره شده است، فعال گشته و در ساماندهی کودکان کار و خیابانی به دولت یاری رسانند. چرا که بهبود اوضاع جهان امروز نیازمند مشارکت و عزم همه افراد و سازمان های ملی و بین المللی چه دولتی و غیر دولتی است.
رستاک با تاکید دوباره بر اینکه کودکان زیر ۱۸ سال نباید به انجام شغل های کاذب در فضاهای صنعتی و شهری بپردازند، حق تحصیل اجباری و رایگان را بر آن ها محترم می شمارد. و فضای آرام برای زندگی در کنار والدین شان را فارغ از دغدغه های اقتصادی را الزامی می داند.
جمعیت حمایت از کودکان رستاک با توجه به اهداف خود در راستای دنیایی بهتر برای کودکان، این هدف را دور از ذهن و آرمانی نمی داند چرا که آینده و استعداد و خلاقیت کودکان نباید به خاطر تولد و رشد در اقشار ضعیف جامعه از لحاظ اقتصادی و فرهنگی نابود بشود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *