post

همه ساله در ایران روز ۸ اکتبر(۱۷مهر) به عنوان روز جهانی کودک پاس داشته می شود. جمعیت حمایت از کودکان رستاک همزمانی این مناسبت را با آغاز سال تحصیلی به فال نیک گرفته و فرصتی برای توجه و نگاهی ویژه به آموزش رایگان و اجباری کودکان در کشورمان می شمارد و این اندک مجال را بستری برای ایجاد سخت افزار ها و زیربنا های آموزشی استاندارد توسط ارگان های دولتی مربوط و همچنین شناسایی و غربال کودکان بازمانده از تحصیل می داند که  این امر بدون یاری سازمان ها و انجمن های مردم نهاد ناممکن بنظر میرسد. رستاک مناسب ترین بستر برای دسترسی به جامعه ای که کودکان در آن به حقوق انسانی خویش دست یافته اند را چهار اصل اساسی و پایه ای پیمان نامه جهانی حقوق کودک می داند که جمهوری اسلامی ایران نیز با امضای این کنوانسیون جهانی در تحقق یافتن آن سهیم است . این چهار اصل عبارت است از:
•   هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.
•  زمانی‌که در رابطه با کودکان تصمیم‌گیری می‌شود، باید منافع عالیه آنان در راس قرار گیرد.
•  کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند.
•  کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آنها مربوط می‌شود، باید مورد توجه قرار گیرد
علاوه بر این چهار اصل بنیادین، رستاک تاکید می کند: با تغییر جغرافیای آب و هوایی جهان، کودکان به ندرت می توانند در جهانی با آلودگی های متنوع زیست محیطی بدون مشکلات جسمانی و روانی قدم در اجتماع بگذارند. این امر اکنون در کشور ما با توجه به وجود آلودگی های صنعتی، که ناخواسته و در پی برخی بی تدبیری ها، مهمان ناخوانده شهرها و کلانشهرها شده اند را قابل تامل و تفکر می داند و  معتقد است سلامت کودکان در راس امور مربوط به این حوزه قرار می گیرد.
جمعیت حامیان کودک رستاک بنا به مرکزیت یافتن تبریز به عنوان دایره فعالیت های این جمعیت، همیاری مردم خیر این شهر را در فعالیت های خود ارج می نهد و با تاکید بر این نکته که بهبود اوضاع جهان امروز نیازمند مشارکت و عزم همه افراد و سازمانهای ملی و بین المللی چه دولتی و غیردولتی است، خرسندی خود را از همکاری و همیاری با تمامی نیروهای داوطلب انسانی در کلانشهر تبریز اعلام می دارد و بیان می کند که با یاری یکدیگر می توان شهر و جامعه ای برای رشد سالم کودکانی  ساخت که بهره مند از حقوق انسانی خود هستند .

رستاک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *