ماجرا خیلی ساده شروع شد. تابستان سال ۸۸ بود که گروهی از دانشجویان دانشگاه پیام‌نور تبریز کنار هم جمع شدند تا در قالب حرکتی دانشجویی، همدردی و حمایت خود را از کودکان مبتلا به سرطان تبریز اعلام دارند. کودکانی که بودند، نفس می‌کشیدند اما دیده نمی‌شدند و دانشگاه و جامعه ای که تعهد اجتماعی خود را فراموش کرده بود؛ هر دو مسبب آغاز این فعالیت بودند. این گروه در ابتدا بر آن بود تا فعالیت خود را به محیط دانشگاه محدود کند، اما به واسطه ناهمدلی‌هایی که شد، عزم آن کرد تا تلاش‌های خود را به سطح شهر تبریز بکشاند. آن‌‌ها سعی کردند تا با دست ساخته‌های خود، بازارچه خیریه‌ای به نفع کودکان مبتلا به سرطان برپا کنند. ماحصل این تلاش و دستگیری‌های مردم، مبلغ کوچکی بود که دردی از آلام کودکان کاست و توجه‌ها را به سمت این کودکان چرخاند. این موفقیت و همراهی شهروندان تبریزی، سبب‌ساز آن بود تا رستاکی‌ها خود، گروه، آثار و این نمایشگاه را توسعه دهند. نتیجه این توسعه، گرد هم آمدن جمع بیشتری از جوانان دغدغه‌مند و هنرمند بود. امروز رستاک بعد از ۷ سال فعالیت دارای چندین عضو ثابت و افتخاری است و به عنوان نمادی برای حمایت از کودکان در معرض آسیب های اجتماعی و کودکان مبتلا به سرطان در تبریز شناخته می‌شود.

اهداف گروه

جامعه هر روز با سرعتی عجیب رشد پیدا می کند و به همان اندازه هم آسیب ها و در نتیجه آن دردهای اجتماعی بیشتر می شود. در وانفسای این اتفاقات قشری که بیش از همه افراد در معرض آسیب است ، کودکان هستند. کودکانی که با استناد به تمامی منشورهای بشردوستانه ی دنیا، حق زندگی آرام ، بازی های کودکانه، لبخند، حس اعتماد و … را دارند. هر چند در مرحله نخست هدف از برپایی بازارچه های خیریه‌ی رستاک، ترویج فرهنگ یاری به جامعه کودکان مبتلا به سرطان در بین دانشجویان بود ولی خیلی زود با افزایش گستره بازدیدکنندگان، گروه موفق به جذب مخاطبان وسیعی شد. پس از یک دوره برپایی نمایشگاه خیریه و با این افزایش تعداد مخاطب و استقبال، حالا رستاکی ها جامعه هدف خود را از کودکان مبتلا به سرطان به تمامی کودکان در معرض آسیب های اجتماعی اعم از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، کودکان کار، کودکان زندان و…تغییر داده اند. با این وجود هنوز هم بخش اعظم اقدامات این گروه بر اساس کودکان مبتلا به سرطان شکل گرفته و به نوعی رستاک در ذهن و یاد مخاطبانش با همین هدف تداعی می شود.

بازارچه های رستاک

با وجود اینکه گروه فرهنگی و هنری رستاک در طول سال فعالیت های مختلفی در راستای تلاش برای حمایت و کمک به کودکان انجام می دهد ولی نمایشگاه خیریه ی سالانه ی این گروه به عنوان بارزترین این فعالیت ها برای مخاطب بیرونی نمود پیدا کرده است. حالا رستاک در حالی شش نمایشگاه بر پا کرده است، که طی این سالها با تجربه تر شده و به گواه مخاطبانش سطح و کیفیت آثار در معرض فروش خود را تا حد زیادی افزایش داده است. این نمایشگاه ها با ارائه آثاری اعم از عکس، نقاشی، کاریکاتور، خطاطي، بدلیجات، معرق، شمع، صنايع چرمي، مجسمه، ويتراي، وسایل تزئینی، کارت پستال و جعبه کادو، گل های پرورشی، شیرینی پزی و…به عنوان بازارچه خیریه ی رستاک شکل گرفته است.

آخرین فعالیت های گروه رستاک

اگر در نگاه اول و اهداف اولیه این گروه برای تغییر نگرش های مردمی و فرهنگ سازی در راستای حمایت از کودکان مبتلا به سرطان شکل گرفت ولی حالا پس از چند سال این اهداف شکل و قالب متفاوت تری به خود گرفته و با حفظ چارچوب نخست، فعالیت های خود را گسترش داده است. از این بین می توان به کمک برای تامین هزینه های شیمی درمانی کودکان نیازمند مبتلا به بیماری سرطان، تامین تجهیزات و داروهای کودکان نیازمند مبتلا به بیماری سرطان، فراهم آوردن کتاب ، اسباب بازی و امکانات تفریحی برای این کودکان، تلاش برای حمایت از هنرمندان و در معرض دید قرار دادن ماحصل زحمات آنان، مساعدت و تلاش برای انجام کارهای گروهی در زمینه امور خیرخواهانه و هنری ، آشنا کردن شهروندان با مشکلات کودکان مبتلا به سرطان، برپایی جشن به مناسبت های مختلف همچون شب یلدا و چهارشنبه سوری، همکاری با هنرمندان جهت برگزاری نمایشگاه های متعدد هنری، اجرای نمایش و کنسرت با هدف جذب مشارکت های مردمی جهت برنامه ریزی و اجرای طرح هایی برای کمک به سلامت و بهبود وضعیت معیشتی، فرهنگی و اجتماعی کودکان در معرض آسیب به عنوان عمده اقدامات انجام شده توسط گروه رستاک اشاره کرد.

با ما همراه شوید

رستاک برای توسعه و فعالیت های نوآورانه نیاز به نیروهای تازه نفس دارد. طرح و ایده های نو، یاری و حمایت مردمی که هنوز دانه های دل شان پیداست. برای همراهی با رستاک و برداشتن گامی در راستای بهبود زندگی کودکان در معرض آسیب ، از طریق پست الکترونیکی info@rastaak.info با ما در ارتباط باشید.